Marton László

Marton László

Osztályvezető tanár

marton-l-web

1943 (Budapest)
Színházművészeti Intézet
Az I. éves színművész hallgatók osztályvezető tanára.

A Színház-és Filmművészeti Főiskola rendező tanszakának elvégzése után, 1968-ban kezdte el rendezői pályáját a Vígszínházban.
1979-85 között főrendező.
1985-től 2009-ig igazgató-főrendező,
2009-től főrendező.
Egyetemi tanár és társosztályvezető tanár a Színház-és Filmművészeti Egyetemen.
Munkáját 2003-ban Kossuth-díjjal ismerték el.
Számos külföldi színház hívta vendégrendezőnek, így nagy sikerrel dolgozott Helsinkiben, Louisville-ben, Chicagóban, Tel Aviv-ban, valamint Kanada és Németország több városában.

Fontosabb munkák:
1967 E. de Filippo: A komédia bosszúja – A cilinder
1968 Dóczi L.: A csók (Pesti Színház)
1968 Tabi L.: Spanyolul tudni kell (Vígszínház)
1969 Szabó Gy.: Szekrénybe zárt szerelem (Pesti Színház)
1969 Thurzó G.: Meddig lehet angyal valaki? (Pesti Színház)
1969 Maugham: Színház
1970 Romhányi-Fényes: Hamupipőke (Bartók Gyermekszínház)
1970 Szabó Gy.: Napóleon és Napóleon (Vígszínház)
1970 N. Simon: Hotel Plaza (Vígszínház)
1971 T. Williams: Nyár és füst (Vígszínház)
1971 G. Feydeau: Bolha a fülbe (Vígszínház)
1972 Tersánszky J. J.: Viszontlátásra, drága (Pesti Színház)
1972 Szomory D.: Bella (Vígszínház)
1972 V. Katajev: A kör négyszögesítése (Pesti Színház)
1973 Déry-Presser-Adamis-Pós: Képzelt riport… (Vígszínház)
1973 Moliere: Nők iskolája (Vígszínház)
1974 A. Buero Vallejo: Az értelem álmai (Vígszínház)
1974 Déry-Presser-Adamis-Pós: Képzelt riport… (Weimar)
1975 Harmincéves vagyok (Vígszínház)
1975 Plenzdorf: Az ifjú W. újabb szenvedései (Pesti Színház)
1976 Goldoni: Mirandolina (Vígszínház)
1976 Hernádi Gy.: Királyi vadászat (Pesti Színház)
1976 Moliere: Nők iskolája (Nemzeti Színház Helsinki)
1977 Fejes-Presser: Jó estét nyár, jó estét szerelem (Vígszínház)
1977 G. Hauptmann: Naplemente előtt (Nemzeti Színház Helsinki)
1978 Bereményi G. Légköbméter (Pesti Színház)
1979 Shakespeare: Szeget szeggel (Nemzeti Színház Helsinki)
1980 H.von Kleist: Homburg hercege (Vígszínház)
1980 M. Bulgakov: Őfelsége komédiása (Vígszínház)
1981 F. X. Kroetz: Vadászat (Vígszínház Stúdió)
1981 Molnár F.: Testőr (Landestheater, Detmold)
1982 Szörényi-Bródy-Sarkadi-Ivánka: Kőmíves Kelemen (Pesti Színház) 1982 Székely J.: Vak Béla király (Gyulai Várszínház), (Pesti Színház) 1982 G. Feydeau: The Dupe (Vígszínház)
1982 Dürrenmatt: Fizikusok (Landestheater, Detmold)
1983 Shakespeare Szentivánéji álom (Pesti Színház)
1983 Shakespeare Szentivánéji álom (Actors Theatre of Louisville)
1984 Shakespeare II. Richárd (Vígszínház)
1985 Rejtő: A láthatatlan légió (Vígszínház)
1985 Moliere: Nők iskolája (Actors Theatre of Louisville)
1985 Szigligeti E.: Liliomfi (Eger)
1986 Bulgakov: Iván, a rettentő (Vígszínház)
1986 Lope de Vega: Sevilla csillaga (Vígszínház)
1986 Bulgakov: Őfelsége komédiása (Actors Theatre of Louisville)
1986 Goldoni: Mirandolina (Masterclass, Toronto)
1987 Gyurkovits T.: Fekvőtámasz (Pesti Színház)
1987 Little Shop of Horrors (Actors Theatre of Louisville)
1987 Moliere: Nők iskolája (Habima, Tel Aviv)
1988 Presser G.-Horváth P. – D. Sztevanovity: A padlás (Vígszínház)
1988 Székely J.: Caligula helytartója (Pesti Színház)
1989 Spiró Gy. – Másik J.: Ahogy tesszük (Vígszínház)
1989 Laclos: Veszedelmes viszonyok (Actors Theatre of Louisville)
1989 Háy Gy.: A ló (Barbican Center, London)
1990 Eisemann-…: Fekete Péter (Vígszínház)
1990 Shakespeare: III. Richárd (Vígszínház)
1991 Csehov: Három nővér (Masterclass, Toronto)
1991 Laclos: Veszedelmes viszonyok (Masterclass, Toronto)
1991 Szörényi L.-Bródy J.-Sarkadi I.-Ivánka Cs.: Kőműves Kelemen (Habima, Tel Aviv)
1991 Goldoni: Mirandolina (Bersheva, Tel Aviv)
1992 Goldoni: Két úr szolgája (Vígszínház)
1992 A. Miller: Az ügynök halála (Habima, Tel Aviv)
1993 Shooting Simone (Actors Theatre of Louisville – Humana Festival) 1994 A. Miller: Közjáték Vichyben (Pesti Színház)
1994 Th. du Campagnol-Békés P.: Össztánc (Vígszínház)
1995 Shakespeare: Machbeth (Vígszínház)
1995 R. Kalinofsky: Beast on the Moon (Actors Theatre of Louisville – Humana Festival)
1995 Molnár F.: Olympia (Actors Theatre of Louisville)
1996 T. McNally: Mesterkurzus (Pesti Színház)
1996 Molnár F.: Játék a kastélyban (Court Theatre, Chicago)
1996 Moliere: Nők iskolája (Santa Fe Stages)
1997 A. R. Gurney: Sylvia (Vígszínház)
1997 Lighting Up A Two-Year-Old (Actors Theatre of Louisville – Humana Festival)
1997 Molnár F: A testőr (Santa Fe Stages)
1998 B. Elton: Pattogatott vérfürdő (Vígszínház)
1998 Szent Isván körút 14.(Vígszínház)
1998 Th. du Campagnol-Békés P.: Össztánc (Clarence Brown Theatre, Knoxville)
1998 Moliere: Nők iskolája (Court Theatre, Chicago)
1999 Shakespeare: Szentivánéji álom (Court Theatre, Chicago)
1999 Molnár F.: Játék a kastályban (Soulpepper, Toronto)
1999 Csehov: Platonov (Soulpepper, Toronto)
1999 Molnár F.: Játék a kastélyban (Ottawa Art Center)
2000 Esterházy P.: Egy nő (Vígszínház Házi Színpad)
2000 N. Simon: Furcsa pár (Vígszínház)
2000 Csehov: Platonov (Soulpepper, Toronto)
2001 Csehov: Ványa bácsi (Soulpepper, Toronto)
2001 Ibsen: Nóra (Vígszínház)
2001 G. Feydeau: Bolha a fülbe (Soulpepper, Toronto)
2002 Spiró Gy.: Elsötétítés (Pesti Színház)
2002 Tolsztoj-Rozovszkij: Legenda a lóról (Vígszínház)
2002 Csehov: Ványa bácsi (Soulpepper, Toronto)
2003 Csehov: Ványa bácsi (Playmakers Repertory Company, Chapel Hill, NC)
2003 Ibsen: A vadkacsa (The Peacock Theatre, Dublin)
2003 Molnár F.: Játék a kastélyban (Soulpepper, Toronto)
2003 Ibsen: Nóra (The Rep, Milwaukee)
2004 Örkény I.: Pisti a vérzivatarban (Vígszínház)
2004 Goldoni: Mirandolina (Soulpepper, Toronto)
2005 Molnár F.: A testőr (Alliance Theatre, Atlanta)
2005 Ibsen: Nóra (The Abbey Theatre, Dublin)
2005 Ibsen: A vadkacsa (Soulpepper, Toronto)
2005 G. Feydeau: Bolha a fülbe (The Rep, Milwaukee)
2007 Csehov: Három nővér (Soulpepper, Toronto)
2008 Csehov: Ványa bácsi (Soulpepper, Toronto)
2009 Goldoni: Mirandolina (The Rep, Milwaukee)
2009 Molnár F.: A testőr (Soulpepper, Toronto)
2009 Molnár F.: Játék a kastélyban (Vígszínház)
2009 Mozart: A varázsfuvola (Vígszínház)
2010 Csehov: Ványa bácsi (Vígszínház)
2010 Turgenyev: Egy hónap falun (Soulpepper, Toronto)
2010 Window on Toronto (Soulpepper, Toronto)
2010 David Mamet: Oleanna (Soulpepper, Torotno)
2011 Wagner: Lohengrin (MÜPA)

Díjak, kitüntetések:  
2009 A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje a Csillaggal
2005 Az Irish Times Theatre Award – a legjobb rendező díja
2003-2004 Az Abbey Theatre (Dublin, Írország) nemzetközi társigazgatója
2003 Kossuth-díj
2001 Dora Mavor Moor-díj a legjobb előadásért (Csehov: Platonov) (Kanada)
2000 Dora Mavor Moor-díj a legjobb rendezésért (Csehov: Platonov) (Kanada)
1998 Harsányi Zsolt Emlékdíj
1997 az SSDC (USA)tagja
1994 a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje
1994 Pro Urbe Budapest
1994 Podmaniczky-díj
1994 Roboz Imre-díj
1991 Dora Mavor Moor-díj a legjobb előadásért (Csehov: Három nővér) (Kanada)
1990 A londoni Guildhall School of Music and Drama tiszteletbeli tagja
1990 Kiváló Művész
1985 Érdemes Művész
1975 Jászai Mari-díj

Egyéb oktatói tevékenység: 
1969 óta színészoktatás, rendező oktatás, mesteriskolák, workshop-ok az USA-ban, Kanadában, Angliában, Izraelben. Vendég professzor: University of North Carolina (USA), Soulpepper Academy (Toronto, Kanada), Seeds Programme mentora (Dublin, Írország).

JELENLEG AZ ALÁBBI OSZTÁLYBAN OSZTÁLYVEZETŐ

Színművész (2010-2015)

AZ ALÁBBI OSZTÁLYOKBAN VOLT KORÁBBAN OSZTÁLYVEZETŐ

Színész (régi) (2001-2005)
Színész (régi) (2005-2009)
Színész (régi) (1997-2001)
Színész (régi) (1993-1997)
Színművész (régi) (1987-1991)
Színész (régi) (1983-1987)
Színész (régi) (1979-1983)