Zsótér Sándor

Zsótér Sándor

Osztályvezető tanár

zsoter

1961 (Budapest)

Színházművészeti Intézet

Rendező, dramaturg, számos magyar filmben játszott fontos szerepet és filmforgatókönyveket is írt. 1983 Zalaegerszegre szerződött dramaturgnak
1985 Szolnokra szerződött dramaturgnak
1986 Radnóti Színházhoz szerződött dramaturgnak
1990 Nyíregyházára szerződött dramaturgnak
1991 óta rendez
1992 Miskolcra szerződött rendezőnek.
1994 Spiró György főrendezőnek hívta a szolnoki színházhoz
1996 a szegedi Nemzeti Színházba szerződött rendezőként
1999 Radnóti Színház rendezője
2008 az egri Gárdonyi Géza Színház rendezője

Fontosabb munkák:

Színházi rendezések
1990-91
Barillet-Grédy: A kaktusz virága
Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza
1991-92
Friedrich Dürrenmatt-Shakespeare: Titus Andronicus
Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza
Edmond Rostand: Cyrano
Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza
1992-93
Tennessee Williams: Orfeusz alászáll
Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza
Georg Büchner: Woyzeck
Miskolci Nemzeti Színház
Zsótér Sándor-Dumas: Hölgy kaméliák nélkül
Miskolci Nemzeti Színház
1993-94
Jean Genet: Paravánok
Miskolci Nemzeti Színház
Zsótér Sándor-Lamb-Shakespeare: Zalaszentivánéji álom
Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg
Steven Berkoff: Görög
Radnóti Miklós Színház, Budapest
1994-95
Stanisław Wyspiański: Novemberi éj
Szigligeti Színház, Szolnok
Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde
Szigligeti Színház Szolnok
Victor Hugo: A király mulat (Rigoletto)
Radnóti Miklós Színház, Budapest
1995-96
Garaczi László: A mizantróp
Szkéné Színház, Budapest
Seneca: Phaedra / Forgách András: A pincér
Miskolci Nemzeti Színház
Thomas Bernhard: A világjobbító
Új Színház, Budapest
Esterházy Péter: Búcsúszimfónia
Vígszínház, Budapest
1996-97
Gerhart Hauptmann: Patkányok
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Goethe: faust.doc
Vígszínház
Örkény István: Macskajátékok
Miskolci Nemzeti Színház
Edmond Rostand: Sasfiók
Szegedi Nemzeti Színház
Hans Henny Jahnn: Harmadik Richárd megkoronázása
Szegedi Nyári Játékok, Régi Zsinagóga
1997-98
Gerhart Hauptmann: Henschel fuvaros
Katona József Színház, Kamra
Bertolt Brecht: A vágóhidak Szent Johannája
Miskolci Nemzeti Színház
Arthur Miller: Az ügynök halála
Szegedi Nemzeti Színház
Joseph Kesselring: Arzén és levendula
Szegedi Nemzeti Színház
1998-99
Parti-Nagy Lajos: Ibusár
Játékszín, Budapest
Jean Genet: Paravánok
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Bertolt Brecht: Rettegés és ínség
Radnóti Miklós Színház, Budapest
Shakespeare: Pericles, Tyrus hercege
Katona József Színház, Kamra
Shakespeare-Dürrenmatt: Titus Andronicus
Nemzeti Színház, Akadémia
Shakespeare: IV. Henrik (Falstaff)
Szegedi Nemzeti Színház
1999-2000
Marius von Mayenburg: Lángarc
Radnóti Miklós Színház
Frank Wedekind: A tavasz ébredése
Pesti Színház, Budapest
Hans Henny Jahnn: Harmadik Richárd megkoronázása
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Caryl Churchill: Az Iglic
Vígszínház
Színikritikusok díja 2000 – legjobb női alakítás: Börcsök Enikő
2000-2001
Shakespeare: Athéni Timon
Radnóti Miklós Színház
Benjamin Britten: Szentivánéji álom (opera)
Szegedi Nemzeti Színház
Euripidész: Bakkhánsnők
Katona József Színház – Kamra
Színikritikusok díja 2001 – legjobb díszlet Ambrus Mária; legjobb jelmez: Benedek Mari; legjobb férfi mellékszereplő: Fekete Ernő
Fővárosi önkormányzat színházi díj: legjobb rendezés
Rijekában a stúdiószínházak fesztiválján a legjobb előadás, rendezés, díszlet, jelmez díja
2001-2002
Sarah Kane: Megtisztulva
Trafo
Bertolt Brecht: A szecsuáni jó ember
Vígszínház
Bertolt Brecht: A szecsuáni jó ember
Újvidéki Magyar Színház
Bertolt Brecht: Galilei élete
Szegedi Nemzeti Színház – Tantusz Művelődési Ház
Kritikusok díja: legjobb rendező: Zsótér Sándor, legjobb férfialakítás: Király Levente
Sarah Kane: Megbombázva
Thália Stúdió
2002/2003
Getting Horny (forgatókönyv Euripidész Bakkhánsnőkje nyomán)
Az Európai Színházak Uniójának produkciója
A Finn Nemzeti Színház, az Észak-Görög Nemzeti Színház és a Katona József Színház közös előadása. Részt vett az UTE 11. Fesztiválján Villeurbanne-ban.
Shakespeare: Lír király (Fedél nélkül, Shakespeare szövegével)
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Hans Henny Jahnn: Medea
Radnóti Színház
POSZT 2003.: legjobb rendezés díja
Csomós Mari legjobb női főszereplő díja
Ambrus Mária legjobb díszlet
Színikritikusok díja: Legjobb rendezés, legjobb előadás, Ambrus Mária legjobb díszlet, Benedek Mari legjobb jelmez, Csomós Mari legjobb női főszereplő
Sarah Kane: Phaedra szerelme
MU Színház
Zemlinszky: A törpe;
Schönberg: Erwartung (Sóvárgás)
Magyar Állami Operaház
2003/2004
Bertolt Brecht: A kaukázusi krétakör
Vígszínház
POSZT 2004.: a legjobb rendezés díja, Básti Juli a legjobb női főszereplő, Benedek Mari a legjobb jelmez
Arthur Miller: Fejének belseje
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyerekei
Kecskeméti Katona József Színház
Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde
Budapesti Katona József Színház, Kamra
Friedrich Schiller: Stuart Mária
Bárka
2004-2005
Bertolt Brecht: Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Henrich von Kleist: Pentheszileia
Nemzeti Színház
Eugene Scribe: Adrienne Lecouvreur
Kecskeméti Katona József Színház
POSZT 2005. A szakmai zsűritől a legjobb női alakítás díja Börcsök Enikőnek; a legjobb női mellékszereplő díja Balogh Erikának
2005/2006
Ibsen: Peer Gynt
Krétakör Színház
Maurice Maeterlinck: A kék madár
Vígszínház
Bertolt Brecht: A városok dzsungelében
Bertolt Brecht: K. mama és gyerekei
Színház- és Filmművészeti Egyetem
2006/2007
Stanisław Wyspiański: Akropolisz I-II.
Maladype Találkozások Színháza
Gorkij: Az anya
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Katona József: Bánk Bán
Krétakör Színház
Charlotte Brontë: Jane Eyre
Radnóti Színház
2007/2008
Koltes: A néger és a kutyák harca
Katona József Színház, Kamra
Weöres Sándor: Octopus, avagy Szent György és a Sárkány históriája
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása
József Attila Színház
Shakespeare: Lír
Színház- és Filmművészeti Egyetem
2008/2009
Raymond Chandler: Elkéstél, Terry!
Gárdonyi Géza Színház
Brecht: Kivétel és a szabály
Gorkij: Vassza Zseleznova
Nemzeti Színház
Haydn: Orfeusz és Euridiké, avagy a filozófus lelke
Magyar Állami Operaház

Film

Ballagás (1980) színész R: Almási Tamás
Szerencsés Dániel (1983) színész R: Sándor Pál
Mennyei seregek (1983) színész R: Kardos Ferenc
Vonzások és választások (1985) (TV film) színész R: Deák Krisztina
Bevégezetlen ragozás (1985) (TV film) színész R: Esztergályos Károly
Isten veletek, barátaim (1987) színész R: Simó Sándor
Hótreál (1987) színész R: Szabó Ildikó
Miss Arizona (1987) színész R: Sándor Pál
Hanussen (1988) színész R: Szabó Istvánnal
Könnyű vér (1989) színész R: Szomjas György
Tutajosok (1989) színész R: Elek Judit
Ébredés (1994) színész R: Elek Judit
Chacho Rom – Az igazi cigány (1999) színész R: Szabó Ildikó
Nincsen nekem vágyam semmi (1999) forgatókönyvíró R: Mundruczó Kornél
Szép napok (2002) forgatókönyvíró R: Mundruczó Kornél
A 78-as szent Johannája (2003) forgatókönyvíró R: Mundruczó Kornél

Díjak, kitüntetések:

1998 Jászai-díj
2003 Soros-díj
2004 Nádasdy Kálmán-díj
2006 Kossuth-díj
Fővárosi önkormányzat színházi díja: legjobb rendezés /Bakkhánsnők/
Rijeka – Stúdiószínházak fesztiválja: a legjobb előadás /Bakkhánsnők/
Rijeka – Stúdiószínházak fesztiválja: a legjobb rendezés /Bakkhánsnők/
Kritikusok díja – legjobb rendezés /Galilei élete/
POSZT 2003 – legjobb rendezés díja /Medea/
Színikritikusok díja – legjobb rendezés /Medea/
Színikritikusok díja – legjobb előadás /Medea/
POSZT 2004 – a legjobb rendezés díja /A kaukázusi krétakör/
POSZT 2008  a legjobb rendezésnek járó díj /Az öreg hölgy látogatása/
Egyéb oktatói tevékenység:

1996 tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen
színészi játékot, rendezést, szövegelemzést és írásgyakorlatot
1999 Veszprémi Egyetem színháztudományi szakán és a posztgraduális színháztudományi képzésben is tanít előadáselemzést, kortárs színházi gyakorlatot, színházi dramaturgiát
2002 Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa
2004 színészosztályt indít Zsámbéki Gáborral a Színház- és Filmművészeti Egyetemen
2008 Színház- és Filmművészeti Egyetem docense
2009 színészosztályt indít Zsámbéki Gáborral a Színház- és Filmművészeti Egyetemen
JELENLEG AZ ALÁBBI OSZTÁLYOKBAN OSZTÁLYVEZETŐ

Színművész (2014-2019)

AZ ALÁBBI OSZTÁLYOKBAN VOLT KORÁBBAN OSZTÁLYVEZETŐ

Színművész (2009-2014)

Színész (régi) (2004-2008)